צוות היועצים של סי וי פול מסביר – מהי תרבות ארגונית

לכתבות נוספות לחצו כאן

כפי שלכל אדם יש אופי ומאפיינים אישיותיים, כך גם לחברות ולארגונים. בין אם במתכוון ובין אם לאו, התרבות הארגונית נוצרת בכל ארגון ומתפתחת ומתקבעת עם השנים. התרבות הארגונית הינה האופי הפנימי של הארגון ומורכבת ממאפיינים פנימיים וחיצוניים. זוהי מערכת המורכבת מהערכים ומהפילוסופיה של הארגון, ומתוכה צומחים ומתפתחים בחלוף הזמן ותהליכים פנימיים וצורת התנהלות והתנהגות.

מאפיינים פנימיים של תרבות ארגונית

המאפיינים הפנימיים של התרבות הארגונית כוללים את הנורמות, הערכים, הקודים, החזון, המנהגים, האמונות, מוסכמות ההתנהגות והתפיסות החברתיות אותם חולקים ומקבלים על עצמם חברי הארגון.

הקודים, הערכים והמוסכמות מוטמעים בצוות הארגון וכל חבר חדש המצטרף לארגון מקבל אותם, מתאים עצמו אליהם ללא עוררין ובכך נוצרת הסתגלות למצב הקיים ושימורו. אלו פועלים בתת המודע של המנהלים ושל עובדי הארגון וכלל הצוות מיישר קו מבחינה התנהגותית אליהם. לעיתים, כבר במעמד גיוס העובדים, בודקים מנהלי משאבי האנוש האם המועמד מתאים לתרבות הארגונית.

מאפיינים חיצוניים של תרבות ארגונית

התרבות הארגונית מורכבת גם ממאפיינים חיצוניים, אליהם נחשפים מי שאינם חברי הארגון. מאפיינים אלו כוללים את התנהגות הצוות והמנהלים, הסמלים, הלבוש והנראות, המיתוסים ועוד. כל אלו לוקחים חלק בתדמית הארגון הנוצרת בעיני מי שאינם חברי הארגון. לרוב, מכוון הארגון לבנייה מודעת של תדמית זו, אך לעיתים היא נבנית גם שלא במודע על ידי ההתנהגות, ההתנהלות והנראות של הארגון וחבריו בפני לקוחות וגופים חיצוניים.

מודל הפירמידה

פרופסור אדגר שיין פרסם בשנות ה 80 של המאה ה 20 את מודל הפירמידה שלו, הבא לתאר ולהגדיר את המונח "תרבות ארגונית". אמנם המודל עודכן במהלך השנים, אך בבסיסו מחלק שיין את התרבות הארגונית לשלושה רבדים:

  • הנחות יסוד – אמונות ותחושות לא מודעות ברובן, המשותפות לעובדי הארגון.
  • ערכים – תפיסות ונורמות מוצהרות הנוגעות להתנהגות המקובלת והרצויה בארגון.
  • סממנים – התנהגויות ודברים פיזיים כגון אובייקטים וחפצים הניתנים לצפייה ושכל מבקר יכול להרגיש, לראות ולשמוע.

השפעת התרבות הארגונית על הארגון

התרבות הארגונית מסייעת ביצירת סדר ומוסכמות היוצרים אחידות, גיבוש ודפוסי פעולה. אלו הופכים בסופו של דבר ליסודות, עליהם נבנית ההתנהלות הפנימית ובאמצעותם נוצרת מעין הרמוניה בין העובדים לבין עצמם והרגשת הזדהות בין העובדים לארגון.

יועצי סי וי פול מוסיפים כי לתרבות הארגונית ישנה השפעה ישירה ועקיפה על השגת היעדים והמטרות שהארגון מציב לעצמו, ובכך בעצם יש לה השפעה על הצלחתו של הארגון. היא יוצרת הזדהות בקרב העובדים ותחושת מחויבות מצידם. תרבות ארגונית חזקה יכולה ליצור מצב בו העובד אף שם את טובת הארגון מעבר לרצונות והאינטרסים האישיים שלו. לעומת זאת, תרבות ארגונית חלשה עלולה להקשות ואף לעקב את התפתחות הארגון, שכן ייתכן ואינה יוצרת בקרב חבריו הרגשת מחוייבות לארגון ורמת אכפתיות מספקת ובכך לא יכולה לסייע בקידומו.

לכל ארגון וחברה, קטנים כגדולים, קיימת תרבות ארגונית גם אם לא במודע. התרבות הארגונית הינה בסופו של דבר מה שמייחד את הארגון מול ארגונים אחרים, מאגד את עובדיו ומנהליו בינם לבין עצמם ומה שיוצר את החיבור בינם לבין הארגון.


*נכתב על ידי צוות סי וי פול מאגרי בידע בע"מ.

*נכתב בלשון זכר אך מיועד לשני המינים.

 *צוות סי וי פול שמח לעזור אבל חשוב לזכור שהאמור אינו מחליף יעוץ משפטי או מקצועי ויש להתייעץ באיש מקצוע.

%d בלוגרים אהבו את זה: