על שלבי גיוס עובדים

לכתבות נוספות של צוות סי וי פול לחצו כאן

פנינו לצוות יועצי הגיוס של סי וי פול לשמוע מהם מהו תהליך גיוס עובדים תקין. אז מהו בעצם תהליך הגיוס? תהליך גיוס העובדים כולל מספר שלבים מקובלים שמטרתם לאתר את האדם המתאים לתפקיד הנדרש, תוך התאמה מקסימלית של כישורי ומאפייני האדם לדרישות התפקיד.

אילו שלבים כולל תהליך הגיוס?

צוות היועצים והיועצות של סי וי פול מדגישים מספר שלבים מקובלים הנדרשים מהמעסיק לשם גיוס האדם המתאים למשרה הרלוונטית:

  • הגדרות המשרה – כשמתפנה משרה או כאשר צפויה להתפנות משרה, ראשית יש לסכם ולרכז את כלל דרישות התפקיד ואת הכישורים הייחודיים, הנדרשים מבעל התפקיד.
  • פרסום המשרה בערוצים המתאימים – את המשרה יש לפרסם בערוצים הרלוונטיים לתחום העיסוק ולהגדיר באופן הברור ביותר את דרישות המשרה, על מנת להימנע מקבלת קורות חיים שאינם רלוונטיים והעשויים לבזבז את זמנם היקר של המגייסים. ישנם אתרים ייעודיים, כדוגמת סי וי פול, המאפשרים לגייס עובדים בקלות תוך הגדרת מדוייקת של כישורי ומאפייני העובדים הנדרשים למשרה.
  • סינון קורות החיים – כפי שאנו עושים בסיויפול, יש לסנן את קורות החיים שהתקבלו, כך שאלו שנשארים ייצגו מועמדים פוטנציאליים העונים על דרישות התפקיד הבסיסיות, כמו גם על המאפיינים האישיים והיכולות המקצועיות הנדרשות.
קרדיט: canva
  • הזמנה לראיון – את המועמדים המתאימים ביותר יש לזמן לראיון היכרות בו ניתן להכיר את המועמדים לעומק, להבין את כישוריהם, יכולותיהם ואופיים ולהבין את מידת התאמתם לתפקיד.
  • סינון שני – לאחר ביצוע הראיונות, על המראיין/ת, מנהל/ת משאבי האנוש והמנהל/ת האחראי להחליט על המועמד הנבחר או לחלופין על המועמדים הנבחרים שנמצאו מתאימים ביותר ושעמם הארגון מעוניין להתקדם לשלב הבא בתהליך.
  • מו"מ ותיאום ציפיות – בשלב זה מוזמנים המועמדים הסופיים לדון בתחומי האחריות, הגדרות התפקיד והציפיות מהעובד באם יתקבל לתפקיד. כמו כן, גם המועמד נוהג בשלב זה להציג את בקשותיו מבחינת תנאי ההעסקה, הגדרות תפקיד וציפיות שכר ובכך בעצם מתנהל משא ומתן בין הצדדים עד לגיבוש התנאים המתאימים לשניהם. לעיתים מתקיימים מספר מפגשים או לחלופין התכתבויות בין הצדדים בשלב זה עד להסכמה הדדית. את סיכום הדברים נהוג להעלות על הכתב ובהתאם המעסיק מכין הסכם עבודה רשמי המועבר לאישורו של המועמד ולחתימתו. צוות סי וי פול מדגיש וממליץ לעובדים לוודא שבנוסף לתנאים שסוכמו, כולל החוזה גם את תנאי ההעסקה והתנאים הסוציאליים האמורים בחוק.
  • חתימה על הסכם – לאחר ההסכמה על התנאים וגיבוש סעיפי הסכם ההעסקה, מבוצעת חתימה הדדית הן של העובד והן של המעסיק. אנו ממליצים בחום לכל עובד המתקבל למקום עבודה חדש, לשמור את ההסכם במקום נגיש ואף לסרוק ולשמור העתק בתיבת האימייל. חשוב מאד שההסכם יישמר כך שיהיה ביכולתו של העובד לפתוח אותו בקלות  ולעיין בו בכל עת, מבלי שיהיה צריך לפנות למעסיק.
  • תקופת התנסות – לעיתים, מגדיר המעסיק תקופת התנסות, על מנת לאמוד את יכולותיו, כישוריו ותפוקתו של העובד בפועל. תקופה זו מוגדרת מראש ובסיומה המעסיק מחליט האם העובד ימשיך את עבודתו או לאו. יש לשים לב כי על פי חוק, כל תקופת התנסות מחויבת בתשלום שכר לעובד וקיום כלל התנאים הסוציאליים האמורים בחוק. 
  • קבלה לעבודה – בשלב זה מסתיים תהליך הגיוס והעובד נקלט לארגון כעובד מן המניין.

בהצלחה!


כתבה: סי וי פול – מה עושים כדי לשפר את היעילות של גיוס עובדים?


*נכתב על ידי צוות סי וי פול מאגרי בידע בע"מ.

*נכתב בלשון זכר אך מיועד לשני המינים.

 *צוות סי וי פול שמח לעזור אבל חשוב לזכור שהאמור אינו מחליף יעוץ משפטי או מקצועי ויש להתייעץ באיש מקצוע.

%d בלוגרים אהבו את זה: