מי אוהב את החל"ת?

לכתבות נוספות לחצו כאן

מאות אלפי אזרחים נשלחו לחל"ת או פוטרו בחודשים האחרונים בעקבות משבר הקורונה. רף הלחץ בקרב אלו שנשלחו לבתיהם עלה לכשגילו את גובה דמי האבטלה המגיעים להם, ורבים מהם פנו מיידית למציאת מקומות עבודה חלופיים בהם יוכלו להשתלב ושיספקו להם רשת ביטחון כלכלית. אך עם זאת, לאחר שפורסמה תכנית הממשלה המבטיחה את תשלום דמי האבטלה עד ליוני 2021, נראה היה שלפתע רף הלחץ בקרב רבים ירד ותוכניותיהם לחיפוש עבודה ומציאת דרכים לחזרה מהירה למעגל העבודה השתנו.  

אז מה גרם לשינוי בגישתם של חלק מהעובדים בנוגע לתקופת האבטלה?

אנו רואים שישנם מספר גורמים עיקריים שמשפיעים על אלו המחליטים להמשיך ולהישאר בבית ולנצל את תקופת האבטלה.

  1. ציפיות העובדים והצעות המעסיקים – בתחילת המשבר, טרם פרסום התכנית המבטיחה את דמי האבטלה עד ליוני 2021, הלחץ למציאת עבודה היה רב ועובדים שפוטרו או נשלחו לחל"ת הסכימו להתפשר על השכר בעת חיפוש מקום עבודה חדש, רק כדי לוודא את הישארותם במעגל העבודה וביטחונם הכלכלי. עובדה זו שירתה מעסיקים בתחומים מסויימים, אשר רצו לחסוך בהוצאות ואפשרה להם להציע שכר נמוך יותר למועמים, בשל הביקוש הרב לכל משרה. לאחר פרסום התכנית, משהבינו עובדים רבים כי שכרם מובטח לשנה הקרובה, החלו לעשות שיקולי עלות-תועלת ביציאה לעבודה. עובדים אשר דמי האבטלה שלהם עמדו על כ6000-7000 ₪, לא מצאו כל היגיון ביציאה לעבודה תמורת שכר זהה. גם עבור שכר הגבוה בכמה מאות שקלים, עדיין העדיפו רבים להישאר בבית.
  2. מנוחה ונחת – עובדים אשר "זכו" לאחר שנים של עבודה לתקופת מנוחה ולהפסקה מהמרוץ היומיומי, התמכרו להרגשה הזו ומשהבינו כי יכולים ליהנות ממצב זה לאורך תקופה ארוכה במקביל לקבלת דמי אבטלה, החליטו עובדים מסויימים לשמר את המצב, ליהנות מהנחת לה זכו לאחר שנים של עבודה מאומצת ולוותר על חיפוש עבודה.
  3. רשת ביטחון – ההבנה כי הובטח שכר לתקופה ממושכת, גם אם מדובר בשכר הנמוך במידה מסויימת מהשכר אותו קיבלו לפני המשבר, הביאה עובדים רבים להחלטה שעדיף להם לנסות ולהסתגל למחייה עם שכר נמוך יותר אך מבלי שום צורך לעבוד בתמורה.
  4. פיתוח עצמי – את תקופת קבלת דמי האבטלה המובטחת החלו רבים לנצל כהזדמנות להשקעה בעצמם, לפיתוח עצמי, פיתוח מקצועי, לחיפוש רעיונות להשקעה או לפתיחת עסק עצמאי וכו'. כל זאת על מנת לשפר את מצבם לקראת התקופה שלאחר המשבר.
  5. חיפוש עבודה – מכיוון שירד הלחץ למציאת עבודה באופן מיידי, עובדים רבים בוחרים לנצל את הזמן שניתן להם לחיפוש עבודה בנחת, מבלי שום צורך להתפשר על סוג עבודה, תנאים ושכר או להנמיך את ציפיותיהם. הידיעה שדמי האבטלה מובטחים לתקופה ארוכה מאפשרת להם שלא לוותר על מציאת מקום עבודה העונה ככל הניתן על דרישותיהם.

לסיכום, אומרים לנו יועצי סי וי פול – על אף היתרונות בתוכנית הממשלתית למתן דמי האבטלה לתקופה כה ארוכה, כל אלו מציבים אותנו כמדינה בפני בעיה חמורה של חוסר רצון ומוטיבציה של עובדים לחזור למעגל התעסוקה, בעיה שעמה על הממשלה להתמודד ובהקדם.

הכנסו לכתבה: חיפוש עבודה בתקופת הקורונה


*נכתב על ידי צוות סי וי פול מאגרי בידע בע"מ.

*נכתב בלשון זכר אך מיועד לשני המינים.

 *צוות סי וי פול שמח לעזור אבל חשוב לזכור שהאמור אינו מחליף יעוץ משפטי או מקצועי ויש להתייעץ באיש מקצוע.

תגובה אחת על “מי אוהב את החל"ת?

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: